ŠETRNÁ LÉČBA ARTRÓZY

Jednou z nejdůležitějších příčin bolestí pohybového aparátu je ochablost vnitřních a vnějších stabilizačních kloubních systémů, tj. zejména vazů, šlach a úponů. Příčinou mohou být například úrazy, pooperační stavy, špatné držení těla a také snižující se novotvorba kolagenu přicházející s věkem 50+. Ochablé vazy vyvolávají kloubní hypermobilitu, při níž dojde k opotřebení a degeneraci kloubní chrupavky. Bohužel, zničení chrupavky omezuje funkci kloubu. Objevují se bolesti, které se stupňují, hybnost kloubu je přitom omezena. Popsané příznaky charakterizují artrózu, která nejčastěji postihuje kyčelní kloub (koxartróza), koleno (gonartróza), klouby páteře (spondylartróza) či drobné klouby rukou. Cílem léčby artrózy je zlepšení pohybu a zmírnění bolesti uvedených kloubů.

Jak vypadá současná farmakoterapie artrózy?
Pacienti obvykle užívají analgetika a nesteroidní antirevmatika, která působí toxicky na žaludek, játra a ledviny. Navíc podle poslední velké metaanalýzy sumarizující několik tisíc klinických studií, nepřináší analgetika například u bolestí zad vyšší úlevu od bolesti jak placebo. Přesněji řečeno, 6 pacientů musí být léčeno analgetiky, aby se u 1 pacienta dostavila úleva od bolesti, což je alarmující závěr uvedené metaanalýzy.

Další standardní léčbu představují nitrokloubně aplikované kortikoidy. I když se tento typ léčiv podává u artrózy kloubů téměř 50 let, dochází po jejich aplikaci pouze k přechodnému ústupu bolesti, jež se postupem krátkého času navrací. Navíc díky jejich nežádoucímu vlivu na chrupavčitou tkáň dochází k úbytku již tak poškozené kloubní chrupavky, takže stav artrózy se v mnoha případech může ještě zhoršit.

Standardem se také stalo nitrokloubní podávání kyseliny hyaluronové, která zlepšuje viskozitu nitrokloubní tekutiny, což je velmi prospěšné, protože snižuje tření kloubních ploch (lubrikační funkce) a absorbuje mechanickou sílu (viskoelastická funkce), které je kloub při zátěži vystaven. Nicméně průkaz strukturálních změn na chrupavčitou či pojivovou tkáň zlepšující artrózu nebyl u kyseliny hyaluronové podán, prokazatelně má pouze zmíněný bariérový efekt.

Uvedená farmakoterapie odstraňuje příznaky, nikoliv příčinu artrózy, jež pravděpodobně souvisí, jak už bylo řečeno, se sníženou novotvorbou kolagenu ve věku 50+.

Kolagenové MD injekce představují inovativní léčbu
Kolagen je základní stavební jednotkou všech tkání pohybového aparátu, a to včetně kloubní chrupavky. Samozřejmě, pokud je novotvorba kolagenu nedostačující, pak ochabují kolagenová vlákna, respektive snižuje se pevnost a pružnost šlach, vazů a dochází k degeneraci kloubní chrupavky, respektive k artróze jako takové. Radikální zlepšení může přinést kolagen, který v injekčním podání stimuluje novotvorbu kolagenu v místě aplikace, přičemž zpevňuje a posiluje kloubní pouzdro, vazy a šlachy včetně kloubní chrupavky. Výsledkem je ústup bolestí a výrazné zlepšení pohyblivosti svalů a kloubů (koleno, kyčel, kotník, loket, rameno, páteř, malé klouby rukou).

V čem spočívá největší benefit kolagenové terapie?
Zásadním benefitem je léčba bez alergických reakcí, nežádoucích účinků a bez rizika lékových interakcí, jelikož kolagen je tělu vlastní látka, jež nezasahuje do účinnosti ostatních léčiv (např. warfarinu, analgetik, kyseliny hyaluronové ad.). Tuto skutečnost potvrdila například klinická studie na Revmatologickém ústavu v Praze, realizovaná pod vedením profesora Karla Pavelky na souboru 100 pacientů s bolestmi dolních zad. Velmi dobré výsledky prezentoval nedávno na několika ortopedických konferencích také profesor Tomáš Trč, přednosta Ortopedické kliniky 2. LFUK a FN Motol, a to u syndromu bolestivého ramene, kyčle, Achillovy šlachy a hlezna.

Souhrnně lze říci, že lékaři v mnoha zemích publikují vynikající zkušenosti s injekcemi MD HIP u artrózy kyčelního kloubu, s MD Knee u artrózy kolene, s MD Shoulder u bolestí ramene, s MD Lumbar u bolestí zad, a to již po 4. až 5. injekční aplikaci. Uvedené injekční přípravky obsahují vždy nejen kolagen, ale také fytofarmaka s doplňujícím protizánětlivým účinkem či fosforečnan vápenatý, jenž posiluje adekvátní mineralizaci kostí, které tvoří kyčelní kloub.

Každého to zajímá, když jde k lékaři, je aplikace MD injekcí bolestivá?
Transport kolagenu spolu s dalšími obsaženými látkami na místo určení je u kolagenových MD injekcí založen na patentem chráněném „collagen injectable delivery system“. Při užití tohoto systému se v tkáni, do které je přípravek aplikován, vytváří dočasná porézní kolagenová matrix, ze které se kolagen a další pomocné látky postupně uvolňují. Tento systém umožňuje nahradit aplikaci přímo do vnitřku kloubu (intraartikulární) za periartikulární, respektive subkutánní, jež je pro pacienta méně invazivní a většinou šetrná a nebolestivá.

Je vhodné aplikace MD injekcí ještě doplnit?
Efekt lokálně podané kolagenové MD injekce lze zvýšit perorálním užíváním lipozomální formy vitaminu C (v lékárnách dostupný Lipo C Askor), která se na rozdíl od normálních forem velmi dobře vstřebává ze střeva do krve a má zásadní vliv na tvorbu kolagenu v celém organismu, což je ve věku 50+ zásadní, protože jak už bylo řečeno, novotvorba kolagenu u starších lidí ochabuje. Díky liposomální formě vitaminu C také dochází v organismu k neutralizaci oxidativního stresu, jehož nadbytek způsobuje  chronické záněty, které vedou ke vzniku degenerativních chorob, což může například bolestivé projevy artrózy ještě zhoršit.

Kde je terapie MD injekcemi dostupná?
Tuto terapii provádí například inPHARM CLINIC v Jesenici u Prahy (recepce@inpharmclinic.cz, tel.: 241 416 990, 724 521 161). Místně příslušného lékaře, který se touto terapií zabývá, lze nalézt také na internetové adrese www.inpharm.cz.

PharmDr. Zdeněk Procházka, Edukafarm
MUDr. Pavel Kostiuk, CSc., Edukafarm
MUDr. Jiří Slíva, PhD., Farmakologický ústav 2. LFUK