Dolní záda

GUNA MD kolagenové injekce pro terapii bolesti zad

Bolesti zad, většinou spojené s poruchou hybnosti, mohou mít řadu příčin. Nejčastěji je postižena bederní oblast (tzv. lumbalgie, „houser“). Podle trvání potíží rozlišujeme akutní (trvání do 6 týdnů), subakutní (6-12 týdnů) a chronickou bolest (nad 12 týdnů). Příčin bolestí je řada, od degenerativních změn obratlů, přes záněty po změny polohy obratlů, které často navazují na degenerativní postižení. Nejčastější příčinou je degenerativní onemocnění páteře, tzv. vertebrogenní algický syndrom. Jako vertebrogenní algický syndrom (VAS) se označuje bolest lokalizovaná v různých oblastech páteře s omezením pohyblivosti páteřního úseku. Bolest může vyzařovat i do dolních končetin. VAS v bederní oblasti je označován jako lumbago, při vyzařování do dolní končetiny jako lumboischi­adický (nebo radikulární) syndrom. Častou příčinou těchto obtíží je výhřez meziobratlové ploténky na podkladě jejích degenerativních změn.

Běžná léčba bolestí bederní a křížové oblasti (ale i hrudní) páteře je založena např. na podávání nesteroidních antirevmatik (NSA), myore­laxancií, lokálních protibolestivých léků (anestetik) vitaminů skupiny B. Důležitá je rehabilitace, případně fyzikální léčba.

Výhodou MD přípravků užívaných u bolestí zad (u bederní oblasti MD-Lumbar,  v hrudní oblasti MD-Thoracic) případně v kombinaci s dalšími (např. MD-Neural) oproti běžně užívaným nesteroidní antirevmatikům je vysoká bezpečnost, a účinnost při bolestivých syndromech páteře. MD přípravky lze v případě potřeby kombinovat i s jinými léčivy (např. s NSA), snížit tak jejich dávky a tím i zvýšit bezpečnost léčby.

 

KAZUISTIKY PRO OBLAST ZAD

Vertebrogenní algický syndrom bederní páteře

Pacient
72 letá žena, důchodkyně. Od 30 let trpí bolestmi zad v bederní oblasti, s omezením hybnosti v této partii. Předpokládaná hlavní příčina: převážně sedavé zaměstnání. Bolesti zad byly dosud léčeny nesteroidními antirevmatiky (ibuprofen) v kombinaci s masáží, občas rehabilitace. V poslední době se přidaly po­ruchy spánku. Stanovena diagnóza: vertebrogenní algický syndrom bederní páteře.

Léčba
Pacientka začala docházet na re­habilitaci a od druhého měsíce sledování zahá­jena aplikace injekčního přípravku s obsahem kolagenu MD-Lumbar (2krát týdně opich do oblasti beder, do místa, kde pacientka lokalizo­vala maximum bolesti). Díky terapii MD injekcemi došlo k významnému snížení bolestí zad a úpravě pohyblivosti v postiže­ném úseku. Výrazně byla snížena spotřeba nesteroidních antirevmatik a tím i omezeno riziko jejich nežádoucích účinků. Pacientka popisuje celkově zlepšení výkonnosti, je spokojena.

Akutní lumboischiadický syndrom

Pacient
39 letý muž, u kterého náhle při prudkém pohybu vznikly bolesti v křížové oblasti. Bolest vyzařovala do pravé dolní končetiny po zadní straně stehna. Objektivní nález: skoliotické vynucené držení trupu (vybočení doprava), zvýšené napětí paravertebrálních zádových svalů, změny na meziobratlové destičce mezi 4. a 5. bederním obratlem (L4/L5). Nemohl se narovnat, měl protibolestivé držení těla. Diagnostikován akutní lumboischiadický syndrom, chondróza meziobratlového disku L4/L5 (chondróza je degenerativní onemocnění meziobratlových plotének pružné jádro ploténky je postupně nahrazováno tuhou chrupavčitou tkání).

Léčba
Pacient dostával silná analgetika (tramadol), nesteroidní antirevmatika (diklofenak), spasmolytika (tolperison) a další léky, protože se potíže uspokojivě neupravovaly, byl ordinována aplikace MD kolagenových injekcí. MD-Ischial + MD-Neural po 2 ml podkožně do bederní oblasti 1krát týdně po dobu 10 týdnů. Po ukončení aplikace byl pacient bez obtíží, bez medikamentózní léčby. Poté aplikována udržovací terapie MD-Ischial + MD-Neural 1krát měsíčně.