Malé klouby

GUNA MD kolagenové injekce pro terapii bolesti malých kloubů

Malé klouby mohou bývají často postiženy osteoartrózou (používá se též označení artróza), tedy degenerativním onemocněním, často se zánětlivou složkou. Většinou objevuje v páté věkové dekádě, u žen je častější. Rizikovým faktorem je přetěžování kloubů. U žen postihuje osteoartróza drobné klouby rukou častěji než kolena a kyčelní klouby. Ještě náchylnější k onemocnění jsou ženy, které celý život ruce velmi zatěžují. Osteoartróza základního kloubu palce ruky se označuje také jako rizartróza.

Revmatoidní artritida je
chronický zánět kloubů, který se projevuje bolestí, otokem, zhoršenou funkcí, po delším průběhu i deformitami. Jde o tzv. autoimunitní chorobu. Příčinou je reakce imunitního systému organismu proti vlastní kloubní výstelce (synovii). Po počáteční aktivaci imunitního systému k lokální tvorbě prozánětlivých cytokinů a autoprotilátek. Tělo se snaží kloub opravit, ale tento proces vyvolává jizvení a deformity.

V terapii osteoartrózy jsou využívána např. tzv. nesteroidní antirevmatika (NSA), která působí protizánětlivě a analgeticky, ale mají nežádoucí účinky mj. na zažívací trakt. Dále se používají kortikosteroidy, které mají protizánětlivý efekt, ale i při opakované aplikaci nežádoucí účinky např. na kloubní chrupavku. V léčbě revmatoidní artritidy se užívají léčiva ze skupiny imunosupresiv (potlačujících imunitu) jako je metotrexát, kortikoidů a tzv. biologických léčiv s protizánětlivým působením.

Z MD přípravků jsou u osteoartrózy malých kloubů je užíván především přípravek MD-Small Joints.

KAZUISTIKY PRO OBLAST MALÝCH KLOUBŮ

Osteoartróza malých kloubů nohy

Pacient
Muž ve věku 55 let, golfista. Před 3 roky si začal stěžovat na bolesti palců u nohou, na RTG byly zjištěny známky počínající osteoartrózy metatarzofalangeálních kloubů (tj. kloubů mezi prvním článkem prstu a metatarzální kůstkou) obou palců, více vpravo. Nitrokloubní injekční léčba kortikosteroidy nepřiná­šela dostatečný efekt, obtíže neustupovaly. Proto pacient souhlasil s navrženou léčbou injekcemi s obsahem kolagenu.

Léčba
Byl aplikován přípravek MD-Small Jo­ints do palce pravé nohy, celkem 4krát. V další aplikaci injekcí vzhledem k ústupu obtíží nebylo nutno pokračovat. Stav pacienta se výrazně zlepšil, bolesti ustoupily.