Poradna: LÉČBA BOLESTI ZAD BEZ NEŽÁDOUCÍCH ÚČINKŮ

Na vaše dotazy odpovídá PharmDr. Zdeněk Procházka, ředitel společnosti Edukafarm 

Pořád mě bolí záda v dolní části. Lékaři konstatovali, že bolest je nespecifická, jelikož příčina je neznámá.  Užívám dlouhodobě analgetika, ale po těch mi není dobře. Existuje nějaká jiná léčba, která by mi pomohla? 

K léčbě bolesti zad se užívá několik skupin léčiv, tu hlavní jste zmínila. Dlouhodobé užívání analgetik je limitováno nežádoucími účinky, mezi které patří nejčastěji hepatotoxicita a gastropatie, jež se často pojí s následným propuknutím vředové choroby. Navíc podle poslední metaanalýzy při dlouhodobém užívání neposkytují analgetika vyšší protibolestivý účinek jak placebo.

Očekávaný benefit se nedostavuje ani u vysoce používaných kortikoidů, jelikož poskytují úlevu od bolesti pouze dočasně, ovšem velmi často vedou k úbytku kloubní chrupavky, která bolesti kloubů, respektive artrózu ještě zhorší. Naproti tomu v poslední době evidujeme vynikající zkušenosti s aplikací trojkombinace Guna MD injekcí (LumbarMuscleNeural), což prokázala také studie uskutečněná v Revmatologickém ústavu v Praze.

Pacientům tato trojkombinace přináší dlouhodobou úlevu od bolesti zad, a dokonce umožňuje omezení, až vysazení původní léčby analgetiky. Uvedená trojkombinace se aplikuje subkutánně formou obstřiku v oblasti bederní páteře do bolestivých bodů, je velmi šetrná a nebolestivá, nepřináší nežádoucí účinky, protože obsahuje nízké dávky jak biologicky aktivních, tak tělu vlastních látek, jež patří do oblasti tzv. fyziologické regulační medicíny.

Tuto terapii provádí například prim. MUDr. Hana Jarošová ve zdravotnickém zařízení inPHARM CLINIC v Jesenici u Prahy 
recepce@inpharm-clinic.cz, 
tel.: 241 416 990 a další lékaři, kteří jsou uvedeni na webových stránkách www.inpharm.cz.